Društvo inkluzivnih vrijednosti

Projekat ”Društvo inkluzivnih vrijednosti“ je podrška unapređenju ukupnog kvaliteta života djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima, kroz poboljšanje njihove socijalne inkluzije u kojoj će ključnu ulogu imati roditelji. U oblasti politika povezanih s invaliditetom i u ključnim sektorima koji utiču na život djece sa smetnjama u razvoju nema značajnijih nedostataka kad je riječ o viziji i strateškim aspektima, utoliko što su politike orijentisane na inkluziju i participaciju, poštuju dostojanstvo, izbor i pravo na samoodređenje svake osobe, uzimaju u obzir razvojne kapacitete i identitet djeteta. Predložene mjere odgovaraju potrebama djece, fokusirane su na pojedince, na njihovo osnaživanje i osamostaljivanje, a potrebu za dostupnošću prepoznaju kao svoj vodeći princip, međutim, čitav niz strateških dokumenata i dalje postoji samo na državnom nivou, a pitanje potreba različitih ciljnih grupa pravno je riješeno na previše fragmentisan način. To su nedostaci koji uveliko otežavaju proces sprovođenja zakonskih novina, kao i proces koordinacije i monitoringa aktivnosti. Projekat je inovativan u metodama kojima će roditeljima u cilju punog razumijevanja i osnaživanja kroz informativno-edukativne segmente i psihoterapijsko djelovanje povećati kapacitete za osnaživanje djece, a djeca će dobiti obrasce specifilno adaptirane za njihovo učešće i kontinuitet socijalne uključenosti.

Opšti cilj projekta glasi: Uspostavljanje inovativnih usluga u socijalnoj i dječjoj zaštiti koje se odnose na djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Prvi specifični cilj glasi: Uspostavljena veća dostupnost edukativnih i terapijskih usluga za roditelje djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Drugi specifični cilj glasi: Povećan kvalitet socijalne zaštite i inkluzije djece, jačanje socijalne kulture i uticaja na svijest javnosti o značaju ovog procesa.

Direktna ciljna grupa: djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju i roditelji djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju.

Krajnji korisnici/Indirektna ciljna grupa: centri za socijalni rad, kojima projekti nevladinih organizacija treba da pruže podršku u unapređenju sistema socijalne zaštite i njihovom osnaživanju, šira porodica djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju i lokalna zajednica u kojoj žive djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *