O nama

NVO “IDENTITET”

Identitet je udruženje građana snovano 12. 2. 2009. god. na inicijativu ljudi koji u različitim oblastima ostvaruju rezultate od opšteg društvenog značaja. Deset članova Skupštine posjeduje upečatljivo  profesionalno i veliko volontersko iskustvo i svi su edukovani za djelovanje po demokratskim principima, za nenasilnu komunikaciju, obučeni su treneri i facilitatori za timski rad i imaju personalne kvalifikacije za obavljanje djelatnosti ovog udruženja. Po Statutu ovog nevladinog udruženja najviši organ odlučivanja su Skupština i izvršna direktorica – Nevenka Vuković, dipl. filosofkinja, humanistkinja, autorka 7 monografskih publikacija. Udruženje ima finansijskog menadžera, organizacionog PR-a i savjetnike za specifične oblasti djelovanja, kao i zaposlena lica po ugovoru o radu.

Udruženje djeluje po dinamici interferirajućih stručnih timova u oblastima opšte kulutre i umjetnosti, kulture zdravlja, obrazovanja, zaštitie i afirmacije ljudsih i manjinskih prava i društvene brige o djeci i mladima.

Projekti 2021-2022. godine:

  1. PRAVO NA ZDRAVLJE – projekat podržan od Ministarstva zdravlja u prioritetnom prodručju socijalna i zdrastvena zaštita po Javnom konkursu za prijavu projekata/programa „Održavanje niske prevalencije HIV-a u Crnoj Gori“ – 2021. (Projekte/programe usmjerene na prevenciju HIV/AIDS-a među Romima i Egipćanima).
  2. LIČNA KARTA USPJEHA – projekat podržan od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.
  3. DOSTOJANSTVO RAZLIČITOSTI”- projekat je podržalo Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava – u oblasti ZAŠTITA LICA SA INVALIDITETOM OD DISKRIMINACIJE I PROMOCIJA JEDNAKOSTI.
  4. FILANTROPIJOM DO ETNIČKOG SKLADA I RAVNOPRAVNOSTI – projekat podržan je od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.
  5. PUT SOCIJALNE PRAVDE ZA ROME/KINJE I EGIPĆANE/KE – projekat podržan od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava u u oblasti zaštita i promovisanje ljudskih i manjinskih prava, zaštita prava Roma/kinja i Egipćana/ki.
  6. VIDLJIVI I UKLJUČENI – projekat podržalo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja u oblasti „Zaštita lica sa invaliditetom i djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju“ u 2021. godini” – Prioritet III.
  7. SVIJET PO MJERI DJETETA  – projekat podržan je od Ministarstva finansija i socijalnog staranja.
  8. LIČNA KARTA DOSTOJANSTVA STARIH U CRNOJ GORI  – projekat podržan od Ministarstva finansija i socijalnog staranja, a realizuje se u oblasti pomoć starijim licima u 2021. godini – Prioritet III.
  9. DAROVITOST U FOKUSU  – projekat je podržalo Ministasrstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta u oblasti podrška darovitim učenicima.
  10. RODNOM ISTINOM DO RAVNOPRAVNOSTI – projekat podržan od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava u oblasti rodne ravnopravnosti.

 

Projekti 2020. – 2021. godine:

  1. SJEVER ORGANIK KLUB – podržan od Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja
  2. KORAK DALJE – nastavak – podržan od Ministarstva prosvjete
  3. SIGURAN KORAK ZA BUDUĆNOST – podržan od Ministarstva saobraćaja i pomorstva
  4. FILANTROPIJA I RODNA ISTINA – podržan od Ministarstva za ljudska i manjinska prava
  5. POŠTUJEM TE – POŠTUJ ME – u svijetu bez diskriminacije lica sa invaliditetom – nastavak – podržan od Ministarstva za ljudska i manjinska prava
  6. MULTIKULTURALNI PASOŠ CRNE GORE – podržan od Ministarstva za ljudska i manjinska prava
  7. NEZAVISNI STVARAOCI U ZENITU MOGUĆEG – podržan od Ministarstva kulture
  8. ANTITRAFIKING INFOTEKA – podržan od Ministarstva unutrašnjih poslova

 

Projekti 2019. – 2020. godine:

  1. KORAK DALJE – podržan od Ministarstva prosvjete
  2. ZDRAVA I EDUKOVANA OMLADINA – podržan od Ministarstva zdravlja
  3. FILANTROPSKI DOM – Soba dobrote – podržan od Minisarstva za ljudska i manjinska prava (u oblasti zaštita i promovisanje ljudskih i manjinskih prava)
  4. POŠTUJEM TE – POŠTUJ ME – u svijetu bez diskriminacije lica sa invaliditetom – podržan od Minisarstva za ljudska i manjinska prava (u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promocija jednakosti)
  5. OD SOCIJALNE BARIJERE DO ETIKE RODA – podržan od Minisarstva za ljudska i manjinska prava (u oblasti rodna ravnopravnost)
  6. Postpenalno savjetovalište ŠANSA ZA ČAST I POBJEDU – podržan od Minisarstva pravde (u oblasti unapređenja Ijudskih prava pritvorenih i osuđenih lica u Crnoj Gori u 2019. godini)

 

Ostale aktivnosti u 2019. godini:

  1. a) Set radionica „Bezbjedno kretanje pješaka i željeznička pruga“
  2. b) Set radionica “Zaštita rijeka, šuma i dobrobiti životinja”
  3. c) Radionica “Oblici društvene odgovornosti i bezbjednosti djece”
  4. d) Radionica “Ekološka svijest djece, mladih i građana”
  5. e) Set radionica »Rodno i ekonomsko osnaživanje seoskih žena« (kroz partnerstvo u projektu SEOKSE ŽENE U FOKUSU – nosilac Centar za ruralni razvoj Crne Gore).

 

Relevantni projekti od 2009 – 2018. godine:

  1.  U okviru projekta HOĆU DA IMAM HLJEBA I DRUGA bili smo partneri i volonteri;
  2.  Projekat PERSONAL CULTURE WORLD MAP je imao glavnu aktivnost mladih i ona je implementirana u vidu ŠTAFETE MIRA koja je podrškom fondacije Ana Lind krenula satelitskim putem iz Crne Gore, sa buketom poruka mira.
  3.  ETICAL ROUND je projekat u kome realizujemo volontersko istraživanje u saradnji sa partnerskom organizacijama iz Srbije i BiH, koje se bave problemima mladih i njihovim moralnim standardima,
  4.  OD ROPSTVA DO BLAGOSTANJA – program podržan od Vlade Crne Gore, 2010. godine,
  5.  INTERNACIONALNA PROMOCIJA KULTURE CRNE GORE – program podržan od Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću,
  6.  OD ROPSTVA ZAVISNOSTI DO SLOBODE ZDRAVLJA – 2015 – program podržan od Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću,
  7.  SOCIJALNO ZDRAVLJE ZA SIGURAN ŽIVOT 2016. i 2017. godine – program podržan od Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću.
  8.  SVIJET JEDNAKIH ŠANSI U ŠTAMPARIJI – uloga u projektu: partner – projekat podržan od Zavoda za zapošljavanje Crne Gore 2018. godine.
  9.  “ANTISTRES UČIONICA – zdravi stilovi života djece” – projekat podržan od Ministarstva prosvjete 2018. godine.
  10.  MONTENEGRIN BIGGEST TALENT – projekat podržan od Ministarstva kulutre 2018. godine.
  11.  JEDNAKI U PRAVDI – projekat podržan od Ministarstva pravde 2018. godine.
  12.  LIČNA KARTA DOSTOJANSTVA – projekat podržan od Ministarstva pravde 2018. godine.
  13.  “IZDAVAČKI POTEZ RAVNOPRAVNOSTI” – projekat podržan od Zavoda za zapošljavanje 2018,
  14.  EVROPSKA LUČA DEMOKRATIJE U CRNOJ GORI – projekat pordžan od Ministarstva javne upeave 2018, kao i mnogobrojna istraživanja na temu potreba osjetljivih i marginalizovanih grupa.

 

 

MISIJA

Udružujući se udružili smo zajedničke ambicije da osvijetlimo mračne etape puta u genezi civilizacije, s aspiracijom da će naš  doprinos biti koristan za cijelo društvo i da će naši ostvareni ciljevi biti plodonosni, vidljivi i dragocjeni sadašnjem i budućem čovjeku, koji je zbirna imenica, odrednica, polazište, utočište i altruistički razlog naše misije.

U kontekstu kulturne djelatnosti zalažemo se za očuvanje kulturnog identiteta Crne Gore, njegovanje kulturne baštine, jačanje veza sa dijasporom, kulturološko multidisciplinarno polje djelovanja, saradnju sa drugim organizacijama i institucijama, na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, koje kao svoju primarnu djelatnost imaju kulturu, te za podsticaj pojedincima koji kulturi bez granica daju relevantan doprinos.

Na polju obrazovanja insistiramo da se institucionalnom i vaninstitucionalnom obrazovanju daju adekvatnije smjernice, da se savremene metode rada prilagode obrazovnim sadržajima, da se edukuje kadar za implementaciju primjene interaktivnog sticanja znanja, da se značaj klasičnih principa efektnije realizuje i adaptira u opšti edukativni sistem, da se u obrazovanje uvedu animatorski faktori, veće finansiranje i motivaciona strategija, kako za zaposlene, tako i za korisnike, da vladin i nevladin sektor koherentno planira izvođenje obrazovnih aktivnosti i da obrazovanje postane potreba i cilj svih slojeva društva.

Zaštiti i afirmaciji ljudskih prava dajemo autentično mjesto u procesima socijalne tranzicije i jurisdističke prakse, inicirajući etički kod koji obuhvata korelaciju moralnih i legalnih zahtjeva i obavezujućih etičkih modela. U skladu s tim, smatramo ljudska prava osnovom za konstituisanje društvene zajednice i razumijemo ih kao apsolutnu kategoriju, koja pripada svakom pojedincu i kolektivu, nužno nepodložnu bilo kakvom uticaju politika utilitarističkoga i prolaznog tipa. Uspostavljamo dignitet arbitraže u borbi protiv svih oblika nasilja, diskriminacije, šovinizma, rasizma,  mobinga i  nehumanih radnji, kao i svih anticivilizacijskih pojava koje sputavaju i produbljuju krizu morala i  obezvrjeđuju ličnost, egzistenciju i esenciju stvarnosti. Suprotstavljamo se empiriji koja je u antinomičnom odnosu sa filantropijom i pacifizmom. Podržavamo sankcionisanje kriminaliteta i degradacije konfirmisanih vrijednosti. Osnažujemo podizanje individualne i kolektivne moralne svijesti kao osnove za svako legalno i humano djelovanje, neophodno za razvoj zdravog, modernog demokratskog društva i fokusirani smo na konstante zbližavanja sfera pravde i prava.

Konstituisani kao ambiciozni ekspertski tim, posvećenost ovoj našoj misiji dokazujemo senzibilitetom i ponosom što je sprovodimo u uzvišeno djelo.

 

CILJEVI UDRUŽENJA SU:

  1. Razvoj i unapređivanje obrazovanja, zaštite i afirmacije ljudskih prava, opšte kulture i umjetnosti, kulture zdravlja, socijalnog i ekonomskog osnaživanja i opšte bezbjednosti pojedinca i zajednice.
  2. Unapređivanje i zaštita životne sredine i doprinos razvoju evropskih integracija i vladavini prava.

 

DJELATNOSTI UDRUŽENJA SU:

  • Organizovanje programa u oblasti društvene brige o djeci i mladima,
  • Organizovanje obrazaca zaštite lica sa invaliditetom,
  • Unaprjeđenje profesionalne   rehabilitacije   i   zapošljavanje   lica   sainvaliditetom,
  • Ukazivanje pomoći starijim licima,
  • Sprovođenje programa zaštite i promovisanje ljudskih i manjiskih prava, konkretno prava manjinskih naroda,
  • Realizovanje programa zaštite i promovisanja ljudskih prava Roma/kinja i Egipćana/ki,
  • Objedinjavanje programa u oblasti rodne ravnopravnosti,
  • Organizovanje programa zaštite prava osoba sa invaliditetom,
  • Organizovanje programa za unapređenje osnovnog obrazovanja, vaninstitucionalnog obrazovanja, cjeloživotnog učenja, inkluzivnog obrazovanja i preduzetničkog obrazovanja,
  • Sprovođenje društvene brige o mladima i razvoj civilnog društva i volonterizma,
  • Organizovanje programa prevencije HIV/AIDS,
  • Organizovanje programa prevencije zloupotrebe droga,
  • Organizovanje programa u oblasti kulture i umjetnosti,
  • Zalaganje u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja – zaštita dobrobiti životinja i zaštita zdravlja bilja,
  • Objedinjavanje programa u oblasti unapređenja i jačanja vladavine prava u Crnoj Gori,
  • Sprovođenje programa u oblasti evropskih integracija,
  • Organizovanje programa u oblasti bezbjednosti saobraćaja,
  • Organizovanje podrške opštoj populaciji u oblasti zaštite potrošača,
  • Organizovanje programa u oblasti sporta i rekreacije,
  • Organizovanje programa u oblasti turizma i ekologije,
  • Sprovođenje programa u oblasti reforme javne uprave,
  • Sprovođenje programa u oblasti bezbjednosti, zaštite od svih oblika nasilja, esktremizma i trafikinga,
  • Sprovođenje programa u oblasti odbrane i edukacije mladih.

 

VIZIJA

NVO IDENTITET promišlja blisku i daleku budućnost i stremi oslobađanju duhovnosti, altruizmu, pan-humanizmu, otvorenosti pogleda, dugoročnom planiranju i sprovođenju svoje misije. Opravdaće status avangarde i snage očuvanja riznica kulture, akumulirajući znanja i vrijednosti, promovišući čovjeka kakav treba da bude i kategoriju pravde koja je nedjeljiva i koja je živi organizam i naš putokaz.

Djelujući u industriji globalne promjenljive svijesti, u pravom smislu riječi, kako nam i slovi udruženje, bićemo sinonim za identitet, koheziju i bazični fokus na ličnost, štiteći zakonom i etičkim kodom zagarantovana ljudska prava, stvarajući uslove za dostojanstven život svakog pojedinca. Razvoju civilnog sektora doprinosićemo projektnim aktivnostima zasnovanim na podsticaju i uključivanju svih društvenih grupa, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku, socijalnu ili polnu pripadnost, afirmišući pravo na jednake šanse za sve ljude.

Naša strateška održivost odnosiće se na potrebe od opšteg interesa, na zanemarene, neprepoznate ili nedovoljno tretirane probleme djece i omladine, žena i muškaraca i čitave populacije, te na ekspanziju resursa, kroz zadatke koje čine:

  • pravna, psihološka, pedagoška i zdravstvena pomoć rizičnim društvenim grupama, odnosno osobama čija su ljudska prava, počev od prava na preživljavanje, tj. prava na život i zadovoljavanje osnovnih egzistencijalnih potreba, preko zaštitnih do participativnih prava, narušena ili koje traže neki od navedenih vidova zaštite;
  • altruističke tendencije sa akcentom na postizanje kvalitetnih međuljudskih odnosa i suživota u multietničkoj i višekonfesionalnoj sredini;
  • alternativne pravne i psiho-socijalne edukacije djece, omladine i odraslih;
  • stav protiv svih oblika nasilja, trgovine i krijumčarenja ljudi, rasizma, šovinizma, diskriminacija i stigme;
  • razvoj i unaprjeđivanje kulture i umjetnosti;
  • afirmacija i zaštita ljudskih prava i demokratskih vrijednosti;
  • kodeks saradnje sa drugim sličnim udruženjima, grupama ili pojedincima u zemlji i nostranstvu, kao i sa državnim institucijama i društvenim ustanovama, po kriterijumu kompatibilnosti ciljeva od opšteg značaja za Crnu Goru i čovječanstvo.