Dokumenta za 2021. godinu

 IZVJEŠTAJ O RADU U 2021. GODINI

 

„PRAVO NA ZDRAVLJE“

 

Projekat “Pravo na zdravlje” pretenduje da se uvrsti u red projekata čiji će rezultati i postignuti ciljevi biti od velikog značaja za ciljnu grupu i za cjelokupnu javnost i koji će biti održiv na duži vremenski period. Usmjeren je na prevenciju HIV/AIDS-a među Romima i Egipćanima.

Opšti cilj projekta: Preveniranje u HIV/AIDS-a među Romima i Egipćanima.
Prvi specifični cilj: Povećan nivo svijesti o preveniranju i o zaštiti zdravlja od polno prenosivih bolesti.
Drugi specifični cilj: Povećano znanje i praktično djelovanje za preveniranje HIV/AIDS među RE populacijom.
Ciljna grupa su pripadnici/e romske i egipćanske populacije uzrasta od 13 – 15 godina starosti, koja obuhvata 50 djevojčica i dječaka kao direktnih korisnika i participatora u projektnim aktivnostima i 200 djevojčica i dječaka kao indirektnih korisnika, sa posrednim aktivizmom u prmovisanju projektnih sadržaja.

Projekat „Proavo na zdravlje“ podržan je od Ministarstva zdravlja u prioritetnom prodručju socijalna i zdrastvena zaštita po Javnom konkursu za prijavu projekata/programa „Održavanje niske prevalencije HIV-a u Crnoj Gori“ – 2021. (Projekte/programe usmjerene na prevenciju HIV/AIDS-a među Romima i Egipćanima).

 

 

“LIČNA KARTA USPJEHA”

 

Projekat se zasniva na postpenalnoj pomoći i doprinosi ostvarivanju principa humanosti u izvršenju zatvorskih krivičnih sankcija i na poboljšanju uslova za integraciju biših zatvorenika. Projektna ideja se razvila na osnovu analize psiholoških karakteristika ličnosti osuđenika, kao i na osnovu istraživanja o socijalnom i egzistencijalnom položaju bivših zatvorenika i objektivnih okolnosti koje su pune prepreka za reintegraciju.

Opšti cilj projekta: Renitegrisanje pritvorenih i osuđenih lica van zatvora, u cilju preveniranja i smanjenja stope recidiva zbog istih i/ili sličnih djela.
Specifični cilj 1:  Pritvorena i osuđena lica nakon izdržavanja i/ili pred kraj izdržavanja kazne, osnažena za djelovanje u zajednici.
Specifični cilj 2: Smanjena stopa recidiva radom postepalnog savjetovališta.
Ciljne grupe su: pritvorena lica i zatvorenici/e u Upravi za izvršenje krivčnih sankcija u Spužu. Krajnji korisnici su: zaposelni u UIKS-u – sa fokusom na osoblje u organizacijonim jedinicama koji se bave tretmanom zatvorenika, zaposleni u MInistarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava – Direkciji za uslovnu slobodu, zaposleno stručno osoblje u centrima za socijalni rad, porodice lica lišenih slobode i osuđenih lica, nevladine organizacije koje se u svojim programima bave afirmacijom i jačanjem vladavine prava, odnosno zaštitom ljudskih prava, kao i zajednica u kojoj svoja prava ostvaruje ciljna grupa.

Projekat može inicirati stvaranje sinhronizovanog postpenalnog sistema u koji bi bile uključene socijalne ustanove, humanitarne organizacije, udruženja i pojedinci koji mogu da pomognu integraciji zatvorenika u društvo.

Projekat “Lilna karta uspjeha” podržan je od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.

 

 

DOSTOJANSTVO RAZLIČITOSTI”

 

Projekat “Dostojanstvo različitosti” osmišljen je u vidu doprinosa realizaciji prioriteta u oblasti zaštite lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti, sa elementima efektne refleksije na ciljnu grupu i krajnje korisnike i sa aspektima održivosti i kontinuiranog zalaganja za prava lica sa invaliditetom.

Opšti cilj: Poštovanje ljudskih prava i dostojanstva lica sa invaliditetom, uz omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima društvenog života.
Specifični cilj 1: Podizanje nivoa svijesti i znanja javnosti o značaju uvažavanja prava lica sa invaliditetom.
Specifični cilj 2: Omogućavanje jednake i efektivne pravne zaštite od diskriminacije po bilo kom osnovu.
Cilina grupa su: lica sa invaliditetom, organi državne uprave, organi lokalne uprave, sudstvo, tužilaštvo, inspekcijski organi, organi policije, nevladine organizacije za zaštitu ljudskih prava i mediji.

Projekat je podržalo Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava – u oblasti ZAŠTITA LICA SA INVALIDITETOM  OD DISKRIMINACIJE I  PROMOCIJA JEDNAKOSTI.

 

 

 

“FILANTROPIJOM DO ETNIČKOG SKLADA I RAVNOPRAVNOSTI”

 

Projekat “Filantropijom do etničkog sklada i ravnopravnosti” koncipiran je kao ogledalo prevazilaženja stereotipa i predrasuda jednih nacionalnih manjina i različitih zajednica o drugima zbog kulturoloških različitosti, ideoloških oprjedjeljenja i ostalih različitih pogleda na svijet koji nas okružuje. Zato će projekat insistriati na novim modalitetima integrisanja u jedno multikulturalno biće, sa ljepotom različitosti i raznovrsnosti, na temeljima filantropije, humanizma i demokratskih principa suživota.

Opšti cilj projekta glasi: Ostvarivanje potpune ravnopravnosti pripadnika/ca manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica sa ostalim licima kao uslov postojanja demokratskog društva. 1. Poseban cilj: Povećan nivo znanja o kulturi, idenditetu i tradiciji manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.
2. Poseban cilj: Prevaziđena etnička distanca između pripadnika raznih nacionalnih zajednica kao uslov za nediskriminaciju na osnovu nacionalne pripadnosti ili etničkog porijekla.
Ciljna grupa su nevladine organizacije koje se bave zaštitom i unapređenjem prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, obrazovno-vaspitne ustanove, organi državne uprave i organi lokalne samouprave i pripradnici/e etničkih manjina i nacionalnih zajednica.

Projekat “Filantropijom do etničkog sklada i ravnopravnosti” podržan je od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.

 

 

 “PUT SOCIJALNE PRAVDE ZA ROME/KINJE I EGIPĆANE/KE”

 

Projekat “Put socijalne pravde za Rome/kinje i Egipćane/ke” koncipiran je kao ogledalo društvene nediskriminacije u pogledu jednakog pristupa informacijama, jednakosti u ostvarivanju osnovnih prava i civilizacijskih normi u humanim obrascima egzistiranja. Odnosi se na način života Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki u crnogorskom socijalnom miljeu. Projekat će dati značajan doprinos mjerama koje će unaprijediti socijalni i ekonomski položaj Roma i Egipćana kada je riječ o obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, zapošljavanju, pravnom statusu, socijalnoj i porodičnoj zaštiti, i konačno, kada je riječ o njihovom identitetu kao posebne etničke grupe. Zato će insistriati na novim modalitetima informisanja i obuka svih ciljnih grupa, za svaku u odrđenom domenu.

Opšti cilj projekta: Podizanje svijesti o značaju i mogućnostima socijalne inkluzije, zaštite i promovisanja ljudskih prava Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki.
Specifični cilj 1
: Stimulisanje i afirmacija informativne i obrazovne dimenzije romske i egipćanske populacije.
Specifični cilj 2: Zaustavljanje stigmatizacije i diskriminacije Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki.
Ciljne grupe na koje projektne aktivnosti direktno utiču su pripadnici/e romske i egipćanske populacije, obrazovno-vaspite ustanove, centri za socijalni rad, institucije u zdravstvenom sistemu.

Projekat je podržan od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava u u oblasti zaštita i promovisanje ljudskih i manjinskih prava, zaštita prava Roma/kinja i Egipćana/ki.

 

 

 “VIDLJIVI I UKLJUČENI”

 

Projekat ”Vidljivi i uključeni“ je podrška unapređenju ukupnog kvaliteta života djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima, kroz poboljšanje njihove socijalne inkluzije u kojoj će ključnu ulogu imati roditelji. Projekat je inovativan u metodama kojima će roditeljima u cilju punog razumijevanja i osnaživanja kroz informativno-edukativne segmente i psihoterapijsko djelovanje povećati kapacitete za osnaživanje djece, a djeca će dobiti obrasce specifilno adaptirane za njihovo učešće i kontinuitet socijalne uključenosti.

Opšti cilj projekta glasi: Uspostavljanje inovativnih usluga u socijalnoj i dječjoj zaštiti koje se odnose na djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju.
Prvi specifični cilj glasi: Uspostavljena veća dostupnost edukativnih i terapijskih usluga za roditelje djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju.
Drugi specifični cilj glasi: Povećan kvalitet socijalne zaštite i inkluzije djece, jačanje socijalne kulture i uticaja na svijest javnosti o značaju ovog procesa.
Direktna ciljna grupa: djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju i roditelji djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju.
Krajnji korisnici/Indirektna ciljna grupa: centri za socijalni rad, kojima projekti nevladinih organizacija treba da pruže podršku u unapređenju sistema socijalne zaštite i njihovom osnaživanju, šira porodica djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju i lokalna zajednica u kojoj žive djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju.

Projekat je podržalo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja u oblasti „Zaštita lica sa invaliditetom i djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju“ u 2021. godini” – Prioritet III.

 

 

“SVIJET PO MJERI DJETETA”

 

Projekat “Svijet po mjeri djeteta” je koncipiran kao inovativan u metodama kojima će ciljnoj grupi ponuditi adaptirane modele, a odnosi na oblast dječje zaštite i socijalnog zdravlja, što uzročno-posljedično obuhvata sve segmente djelovanja pojedinca, kolektiva i zajednice i na prevenciju i zaštitu djece od nasilja. Projektom su predviđeni stručna pomoc i podrska – savjetodavni rad na jacanju roditljskih kompetencija, zastupanje, učenje životnih vještina potrebnih za adekvatnu brigu o djeci, stvaranje mreže podrške za porodicu na lokalnom nivou ostvarivanjem kontakata i saradnje sa zdravstvenim, obrazovnim, sportskim organizacijama, NVO sektorom i stručnjacima koji djeluju u ovoj oblasti.

Opšti cilj projekta je: Unapređenje mehanizama za adekvatnu zaštitu i podršku djetetu i porodici, u najboljem interesu djeteta.

Posebni ciljevi projekta su:

  1. Poboljšan kvalitet procesa re-integracije djeteta u svoju porodicu, djeteta koje je bilo privremeno smješteno u instituciju, hraniteljstvo ili kod srodnika.
  2. Povećani standardi za preveniranje i sprječavanje izmještanja djeteta iz svoje prirodne porodice, kako bi se unaprijedilo funkcionisanje biološke porodice i pravovremeno reagovalo na rizične situacije u porodici u smislu prevencije nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja.
  3. Povećane kompetencije roditelja za adekvatnu participaciju upravljanja stresom djeteta.

Direktna iljna grupa: porodice djece koje ispoljavaju probleme u ponasanju, kao i porodice u kojima je bilo prisutno nasilje ili zanemarivanje djece.
Krajnji korisnici/Indirektna ciljna grupa: centri za socijalni rad, šire porodice korisnika/ca i lokane zajednice u kojima korisnici žive.

Oblast na koju se projekat “SVIJET PO MJERI DJETETA” odnosi je društvena briga o djeci i mladima u 2021. godini – Prioritet III, a podržan je od Ministarstva finansija i socijalnog staranja.

 

 

“LIČNA KARTA DOSTOJANSTVA STARIH U CRNOJ GORI”

 

Polazeći od pretpostavke da starije osobe često sačinjavaju jadnu od najranjivijih grupa u društvu i da se suočavaju sa rizicima pojave staračke nemoći, diskriminacije, zanemarivanja pa čak i zlostavljanja, sa karakterističnom dimezijom dosijalne isključenosti, projekat ”Lična karta dostojanstva starijih lica u Crnoj Gori“ je osmišljen da na niz potreba u oblasti zaštite starijih lica odgvori tako što će dati doprinos oblasti i tako što će starija lica kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite imati konkretne benefite i inkluzivni model aktivnog i kvalitetnog življenja. S obzirom da zajednički život po automatizmu za starije ne znači i obezbedjenu socijalnu zaštitu od strane drugih članova porodice, projekat upravo daje mogućnost uključivanja starijih koji će na konkretnom primjeru dokazivati svoju participaciju, značaj dejlovanja i sopstvenog postojanja, što će upravo biti njihova “lična karta dostojanstva”. Na taj način će se i osjetljivost starijih osoba na rizike koji su direktno u vezi sa godinama života, uključujući staračku nemoć, gubitak zarađenih prihoda i odredjene forme bolesti, smanjiti, a život dobiti suštinu i smisao.

Glavni cilj projekta: Povećanje socijalne uključenosti starijih lica i poboljšanje kvaliteta njihovog života.
Prvi posebni cilj projekta:
Uspostavljanje obrazacija korišćenja kapaciteta starijih za samostalan život i društvenu inkluziju.
Drugi posebni cilj projekta: Povećana svijest javnosti o značaju poštovanja dostojanstva starijih lica i nediskriminacije na osnovu starosti.
Treći posebni cilj projekta: Prevaziđeni stereotipi i predrasude o mogućnostima starijih lica u posebnim okolnostima i socijalnom riziku kroz povećanu društveno odgovornu praksu.
Direktna ciljna grupa su stara lica – lica starija od 67 godina kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite.
Krajnji korisnici su: šire porodice direktne ciljne grupe, lokane zajednice u kojima živi direknta ciljna grupa i centri za socijalni rad.

Projekat je podržan od Ministarstva finansija i socijalnog staranja, a realizuje se u oblasti pomoć starijim licima u 2021. godini – Prioritet III.

 

 

 

“DAROVITOST U FOKUSU”

 

Projekat “Darovitost u fokusu” je koncipiran za identifikovanje i razvoj talenata u ininstitucionalnom obrazovanju i biće prilagođen potrebama darovitih učenika, uvažavajući mentalni uzrast darovite djece, postavljajući pred njih zahtjeve višeg nivoa složenosti kojima bi angažovali više misaone procese i razvijali svoj potencijal, kroz smjernice u okviru profesionalne orijentacije. Projekat će biti realizovan u 7 osnovinih škola, sa akcentom na afirmisanje raznovrsnih talenata učenika i njihovu pripremu za delje usavršavanje, kroz formalno i neformalno učenje, takmičenja, javni nastup, povezivanje sa drugim talentovanim učenicima i kontinuiranu pripadnost socijalnom okruženju.

Opšti cilj projekta glasi: Usvajanje i afirmisanje inovativnih obrasca za motivisanje učenika za dodatna znanja i metode kreativnog rada za sticanje primjenljivih i trajnih znanja i kontinuirano promovisanje značaja talenata.
Prvi specifični cilj:
Intenziviranje samostalnosti talentovanih učenika u procesu učenja u cilju postizanja boljih rezultata u radu i bržeg napredovanja.
Drugi specifični cilj: Uključivanje nastavnika za efikasniju primjenu tematskog planiranja i stručno vođenje procesa diseminacije.
Ciljna grupa su daroviti učenici osnovnih škola, djevojčice i dječaci od 10 – 14 godina starosti.

Projekat je podržalo Ministasrstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta u oblasti podrška darovitim učenicima.

 

 

“RODNOM ISTINOM DO RAVNOPRAVNOSTI”

 

Projekat “Rodnom istinom do ravnopravnosti” podstaknut je aktuelnim problemima u oblasti rodna ranvorpavnost, iz kojih proizilaze vidne posljedice na kojima je neophodno djelovati i stvarati jasnije uslove rodne ravnopravnosti. Prepoznati problemi čijem će rješavanju projekat dati doprinos su: neadekvatan položaj žena u političkoj, društvenoj i ekonomskoj sferi, nedovoljan stepen javne svijesti o važnosti uloge žena u kreiranju politika i donošenju odluka, izražen stepen diskriminacije na osnovu pola i roda, nedovoljna informisanost o pravima za zabranu diskiminacije po osnovu pola i roda i prisustvo rodnih stereotipa i predrasuda, kao i tradicionalne podjele uloga između muškaraca i žena.

Opšti projektni cilj: Uvažavanje temeljnih ženskih ljudskih prava uz omogućavanje ravnopravnih uslova žena u svim oblastima društvenog života.
Specifični cilj 1: Usvajanje filantropskih obrazovnih i vaspitnih standarda rodne ravnopravnsti kroz smanjenje svih oblika diskriminacije.
Specifični cilj 2: Povećan stepen informisanja javnosti o implementaciji politike rodne ravnopavnosti i iskorjenjivanje rodnih stereotipa u oblasti socijalne inkluzije i zaštite.
Ciljna grupa su: žene iz kategorije teže zapošljivih lica, zaposleni/e u obrazovno-vaspitnim ustanovama.

Projekat “Rodnom istinom do ravnopravnosti” je podržan od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava u oblasti rodne ravnopravnosti.

 

________________________________________________________________________________

Napomena: projekti su otpočeli krajem 2021. godine.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *