Dokumenta za 2020. godinu

IZVJEŠTAJ O RADU U 2020. godini

 

  1. Projekat “Nezavisni stvaraoci u zenitu mogućeg” zasniva se na unapređenju informisanosti, edukacije i unapređenja nezavisne kulturne scene u u skladu sa savremenom kulturnom praksom i doprinosom definisanim javnim interesom u kulturi. Glavni cilj projekta: Stvaranje uslova za veći domen nezavisne kulturne scene i raznolikosti kulturnih izraza. Prvi specifični cilj: Književni stvaraoci osnaženi za učešće na konkursima. Drugi specifični cilj: Afirmisana izdavačka djelatnost anonimnih autora. Ciljna grupa su: anonimni književni stvaraoci, nevladine organizacije iz oblasti umjetnosti i kulture, strukovna udruženja, publika i konzumenti sadržaja u kulturi, lokalne zajednice manje razvijenih opština, mladi, žene, socijalno senzitivne grupe.

Projekat se realizuje u oblasti umjetnosti i kulutre, a podržan je od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta 2020. godine.

 

 

  1. Projekat “Korak dalje” je koncipiran za identifikovanje i razvoj talenata u vaninstitucionalnom obrazovanju i biće prilagođen potrebama darovitih učenika, uvažavajući mentalni uzrast darovite djece, postavljajući pred njih zahtjeve višeg nivoa složenosti kojima bi angažovali više misaone procese i razvijali svoj potencijal, kroz smjernice u okviru profesionalne orijentacije. Projekat će biti realizovan u 7 osnovinih škola, sa akcentom na afirmisanje raznovrsnih talenata učenika i njihovu pripremu za delje usavršavanje, kroz formalno i neformalno učenje, takmičenja, javni nastup, povezivanje sa drugim talentovanim učenicima i kontinuiranu pripadnost socijalnom okruženju.

Opšti cilj projekta glasi: Usvajanje i afirmisanje inovativnih obrasca za motivisanje učenika za dodatna znanja i metode kreativnog rada za sticanje primjenljivih i trajnih znanja i kontinuirano promovisanje značaja talenata. Prvi specifični cilj: Intenziviranje samostalnosti talentovanih učenika u procesu učenja u cilju postizanja boljih rezultata u radu i bržeg napredovanja. Drugi specifični cilj: Uključivanje nastavnika za efikasniju primjenu tematskog planiranja i stručno vođenje procesa diseminacije. Ciljna grupa su daroviti učenici osnovnih škola, djevojčice i dječaci od 10 – 14 godina starosti.

Projekat se realizuje u oblasti podrška darovitim učenicima, a podržan je od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta 2020. godine kao nastavak prošlogodišnjeg isoimenog projekta.

 

 

  1. Projekat “SIGURAN KORAK ZA BUDUĆNOST” je inovativan u metodama kojima će ciljnoj grupi ponuditi adaptirane modele za pravovremenu, odnosno ranu detekciju i podršku razumijevanja i osnaživanja kroz edukacije, psiho-socijalno savjetovanje i povećanje kapaciteta stručnjaka za sistematičan rad na saobraćajnom vaspitanju, doprinosu razvoja sistema obuke u oblasti bezbijednosti u svim vidovima saobraćaja, poboljšanju sigurnosti i bezbijednosti u saobraćaju, unaprjeđenju oblika vaninstitucionalnog obrazovanja za djecu i mlade, usvajanju novih znanja i proširenje postojećih i podizanju nivoa svijesti o saobraćajnoj kulturi svih građana, a posebno mlađe populacije koja je veoma aktivna u saobraćajnoj komunikaciji.

Opšti cilj projekta glasi: Unaprjeđenje saobraćajne kulture i podizanje svijesti građanja o bezbijednosti djece u saobraćaju.

Prvi specifični cilj glasi: Usvojen inovirani oblik vaninstitucionalnog obrazovanja za djecu, savjetovanjem i sadržajima stručne i uzrastu prilagođene periodike.

Drugi specifični cilj glasi: Povećan fond znanja o saobraćajnoj kulturi, poznavanju saobraćajnih propisa i povećanje saobraćajne komunikacije, kao i poznavanje i poštovanje saobraćajnih propisa.

Ciljne grupe na koje projektne aktivnosti direktno utiču su djeca od 6 – 14 godina.

Projekat se realizuje u oblasti saobraćaja, sigurnosti i bezbijednosti u saobraćaju, a podržan je od Ministarstva saobraćaja i pomorstva 2020. godine.

 

 

  1. Projekat “Filantropija i rodna istina” zasniva se na unaprjeđenju statusa žena u svim oblastima društvenog života. Potrebe za realizacijom projekta proizilaze iz prioritetnih problema prepoznatih u oblasti rodne ravnopravnosti, nedovoljnog poznavanja standarda rodne ravnopravnosti, viskog praga tolerancije diskriminacije žena. Glavni problem ovoga projekta definisan je kao nizak nivo uvažavanja temeljnih ženskih ljudskih prava za omogućavanje ravnopravnih uslova žena u svim oblastima društvenog života. Posljedice glavnog problema su: spor proces usvajanja filantropskih obrazovnih i vaspitnih standarda rodne ravnopravnsti kroz smanjenje svih oblika diskriminacije i nizak stepen informisanja javnosti o implementaciji politike rodne ravnopavnosti i iskorjenjivanje rodnih stereotipa u oblasti socijalne inkluzije i zaštite. Opšti cilj: Uvažavanje temeljnih ženskih ljudskih prava uz omogućavanje ravnopravnih uslova žena u svim oblastima društvenog života. Specifični cilj 1: Usvajanje filantropskih obrazovnih i vaspitnih standarda rodne ravnopravnsti kroz smanjenje svih oblika diskriminacije. Specifični cilj 2: Povećan stepen informisanja javnosti o implementaciji politike rodne ravnopavnosti i iskorjenjivanje rodnih stereotipa u oblasti socijalne inkluzije i zaštite. Ciljna grupa su: žene žrtve nasilja, teže zapošljive kategorije žena, zaposleni/e u vaspitno-obrazovnim ustanovama.

Projekat se realizuje u oblasti RODNA RAVNOPRAVNOST, a podržan je od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava prava 2020. godine.

 

 

  1. Projekat “POŠTUJEM TE – POŠTUJ ME – u svijetu bez diskriminacije lica sa invaliditetom” zasniva se na realizovanju edukacije i treninga za lica sa invaliditetom, nastavnike osnovnih škola, organe državne uprave, organe lokalne uprave, sudstvo, tužilaštvo, inspekcijske organe, nevladine organizacije za zaštitu ljudskih prava i medije, kako bi se povećao nivo znanja o antidiskriminacionom zakonodavstvu i zaštita lica sa invaliditetom od diskriminacije, a predviđena je i kampanja za podizanje nivoa svijesti javnosti o licima sa invaliditetom i njihovim pravima, uključujući rad sa djecom, od najranijeg uzrasta i kroz sve nivoe obrazovnog sistema.

Opšti cilj: Poštovanje ljudskih prava i dostojanstva lica sa invaliditetom, uz omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima društvenog života.

Specifični cilj 1: Podizanje nivoa svijesti i znanja javnosti o značaju uvažavanju prava lica sa invaliditetom.

Specifični cilj 2: Omogućavanje jednake i efektivne pravne zaštite od diskriminacije po bilo kom osnovu.

Cilina grupa su: lica sa invaliditetom, nastavnici osnovnih škola, organi državne uprave, organi lokalne uprave, sudstvo, tužilaštvo, inspekcijski organi, organi policije, nevladine organizacije za zaštitu ljudskih prava i mediji.

Projekat se realizuje u oblasti ZAŠTITA LICA SA INVALIDITETOM OD DISKRIMINACIJE I  PROMOCIJA JEDNAKOSTI, a podržan je od pravde, ljudskih i manjinskih prava 2020. godine kao nastavak prošlogodišnjeg isoimenog projekta.

 

 

 

  1. Projekat “MULTIKULTURALNI PASOŠ CRNE GORE” koncipiran je kao ogledalo prevazilaženja stereotipa i predrasuda jednih nacionalnih manjina i različitih zajednica o drugima zbog kulturoloških različitosti, ideoloških oprjedjeljenja i ostalih različitih pogleda na svijet koji nas okružuje. Zato će projekat insistriati na novim modalitetima integrisanja u jedno multikulturalno biće, sa ljepotom različitosti i raznovrsnosti, a da svaki entitet sačuva svoj kulturni identitet u nastavku njegovanja, samopoštovanja i uvažavanja drugih, na temeljima filantropije, humanizma i demokratskih principa suživota.

Opšti cilj glasi: Omogućavanje potpune ravnopravnosti pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u promovisanju kulture i tradicije. 1. Poseban cilj: Povećan nivo društvene svijesti o značaju multikulturalnosti i informisanost javnosti o kulturi, tradiciji i istorijskom razvoju manjinsih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u Crnoj Gori kroz povećanu zastupljenost programskih sadržaja na jezicima manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u crnogorskim medijima. 2. Poseban cilj: Prevaziđena etička distanca između pripadnika raznih nacionalnih zajednica.

Ciljna grupa su pripadnici manjinskih naroda i manjihskih nacionalnih zajednica i savjeti manjinskih naroda i drguih nacionalnih zajednica.

Projekat se realizuje u u oblasti ZAŠTITA I PROMOVISANJE PRAVA MANJINSKIH NARODA I DRUGIH MANJINSKIH NACIONALNIH ZAJEDNICA U CRNOJ GORI, a podržan je od Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava 2020. godine.

 

 

 

  1. Projekat “SJEVER ORGANIK KLUB” polazi od pretpostavke da su kapaiteti civilnog sekotra ograničeni u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja i da nedostaju aktivnosti koje doprinose povećanju tržišta poljoprivrednih proizvoda, naročitno organskih proizvoda. Glavni cilj projekta glasi: Unaprjeđenje kapaciteta nevladinog sektora u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja za sprovođenje aktivnosti koje doprinose povećanju konkurentnosti crnogorskog tržišta poljoprivrednih proizvoda, osnivanjem asocijacije novih nevladinih udruženja poljoprivrednih proizvođača u Sjevernoj regiji Crne Gore. Posebni ciljevi su: 1. Povećanje afirmacije aktivnosti plasmana poljoprivrednih organskih proizvoda na crnogorsko tržište; 2 Povećan broj programa koji uvezuju turizam i poljoprivredu kroz plasman tradicionalnih poljoprivrednih proizvoda u lokalnu turističku ponudu. Ciljne grupe su poljoprivredni proizvođači, nevladine organizacije iz oblasti poljoprivrede, ruralnog razvoja i agroturizma na Sjeveru.

Projekat djeluje u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja. Podržan je od Ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede 2020. godine.

 

 

 

 

  1. Projekat “ANTITRAFIKING INFOTEKA” heterogenoj ciljnoj grupi nudi adaptirane obrasce edukacije i djelovanja u borbi protiv trgovine ljudima. Projeaktom je osmišljen i model podrške nastavnicima u cilju punog razumijevanja i osnaživanja kroz pravovremeno informisanje i psiho-socijalno savjetovanje, kao i promovisanje i povećanje pristupačnosti edukacija koje se odnose na razumijevanje rizika, na socijalnu inkluziju i integraciju osjetljivih i marginalizovanih društvenih grupa koje su bili žrtve, odnosno potencijalne žrtve trgovine ljudima.

Opšti cilj projekta glasi: Povećanje kvaliteta preveniranja trgovine ljudima povećanjem svijesti javnosti o rizicima bezbjednosti i značaju ovog procesa.

Prvi specifični cilj glasi: Uspostavljeni uslovi za povećan doprinos identifikaciji žrtava trgovine ljudima edukacijom o postupcima građanske odgovornosti u zajedničkoj borbi protiv trgovine ljudima.

Drugi specifični cilj glasi: Dat doprinos jačanju školskih politika za podršku žrtvama trgovine ljudima kroz psiho-socijalnu inkluziju u formalnom obrazovanju.

Ciljne grupe na koje projektne aktivnosti direktno utiču su šira javnost – građani Crne Gore, putnici, turisti, predstavnici lokalnih samouprava i NVO.

Projekat se realizuje u oblasti ljudskih i manjinskih prava, a podržan je od Ministarstva unutrašnjih poslova 2020. godine.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *