Dokumenta za 2023. godinu

I

IZVJEŠTAJ O RADU U 2023. GODINI

 

NVO Identitet je u 2023. godini realizovala projekte, aktivnosti i istraživanja u različitim oblastima, angažujući multidisciplinarne timove i veliki broj stručnih saradnika i na taj način uspješno ostvarila postavljene ciljeve i zadatke, dajući doprinos ciljevima javnih konkursa i nacionalnim strategijama.

DRUŠTVO INKLUZIVNIH VRIJEDNOSTI

Projekat ”Društvo inkluzivnih vrijednosti“ je podrška unapređenju ukupnog kvaliteta života djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima, kroz poboljšanje njihove socijalne inkluzije u kojoj će ključnu ulogu imati roditelji. U oblasti politika povezanih s invaliditetom i u ključnim sektorima koji utiču na život djece sa smetnjama u razvoju nema značajnijih nedostataka kad je riječ o viziji i strateškim aspektima, utoliko što su politike orijentisane na inkluziju i participaciju, poštuju dostojanstvo, izbor i pravo na samoodređenje svake osobe, uzimaju u obzir razvojne kapacitete i identitet djeteta. Predložene mjere odgovaraju potrebama djece, fokusirane su na pojedince, na njihovo osnaživanje i osamostaljivanje, a potrebu za dostupnošću prepoznaju kao svoj vodeći princip, međutim, čitav niz strateških dokumenata i dalje postoji samo na državnom nivou, a pitanje potreba različitih ciljnih grupa pravno je riješeno na previše fragmentisan način. To su nedostaci koji uveliko otežavaju proces sprovođenja zakonskih novina, kao i proces koordinacije i monitoringa aktivnosti. Projekat je inovativan u metodama kojima će roditeljima u cilju punog razumijevanja i osnaživanja kroz informativno-edukativne segmente i psihoterapijsko djelovanje povećati kapacitete za osnaživanje djece, a djeca će dobiti obrasce specifilno adaptirane za njihovo učešće i kontinuitet socijalne uključenosti.

Opšti cilj projekta glasi: Uspostavljanje inovativnih usluga u socijalnoj i dječjoj zaštiti koje se odnose na djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Prvi specifični cilj glasi: Uspostavljena veća dostupnost edukativnih i terapijskih usluga za roditelje djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Drugi specifični cilj glasi: Povećan kvalitet socijalne zaštite i inkluzije djece, jačanje socijalne kulture i uticaja na svijest javnosti o značaju ovog procesa.

Direktna ciljna grupa: djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju i roditelji djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju.

Krajnji korisnici/Indirektna ciljna grupa: centri za socijalni rad, kojima projekti nevladinih organizacija treba da pruže podršku u unapređenju sistema socijalne zaštite i njihovom osnaživanju, šira porodica djece sa smetnjama i teškoćama u razvoju i lokalna zajednica u kojoj žive djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju.

 

PUTEVI REFORME JAVNE UPRAVE

Projekat “Putevi refomre javne uprave” odnosi se na benefite koje društvo ima od reforme javne uprave, a ukazuje i na potrebu i način podizanja stepena interesovanja, znanja i vještina građana za korišćenje elektronskih usluga.

Opšti cilj: Povećan nivo znanja o benefitima reforme javne uprave usmjerenih na poboljšanje kvaliteta života pojedinca i privrede.

Specifični ciljevi:

  1. Uspostavljen informativno-edukativni sistem za razumijevanje značaja i efektivno korišćenje elektronskih usluga.
  2. Poboljšan kvalitet medijskih kampanja o efikasijem korišćenju elektronskih usluga: ePeticija, ePartcipacija i eUprava.

Ciljna grupa su: zaposleni/e u javnoj upravi, nevladine organizacije, privredni subjekti.

Krajnji korisnici su: cjelokupna javnost Crne Gore.

 

 

IMAJ VREMENA ZA BEZBJEDNOST

Projekat “IMAJ VREMENA ZA BEZBJEDNOST” je inovativan u metodama kojima ciljnoj grupi nudi adaptirane modele za pravovremenu, odnosno ranu detekciju i podršku razumijevanja i osnaživanja kroz edukacije, psiho-socijalno savjetovanje i povećanje kapaciteta stručnjaka za sistematičan rad na saobraćajnom vaspitanju, doprinosu razvoja sistema obuke u oblasti bezbijednosti u svim vidovima saobraćaja, poboljšanju sigurnosti i bezbijednosti u saobraćaju, unaprjeđenju oblika vaninstitucionalnog obrazovanja za djecu i mlade, usvajanju novih znanja i proširenje postojećih i podizanju nivoa svijesti o saobraćajnoj kulturi svih građana, a posebno mlađe populacije koja je veoma aktivna u saobraćajnoj komunikaciji.

Opšti cilj projekta glasi: Unaprjeđenje saobraćajne kulture i podizanje svijesti građanja o bezbijednosti djece u saobraćaju.

Prvi specifični cilj glasi: Usvojen inovirani oblik vaninstitucionalnog obrazovanja za djecu, savjetovanjem i sadržajima stručne i uzrastu prilagođene periodike.

Drugi specifični cilj glasi: Povećan fond znanja o saobraćajnoj kulturi i pobojšane saobraćajne komunikacije,

Treći specifični cilj glasi: Aktuelizovano poznavanje i poštovanje saobraćajnih propisa.

Ciljne grupe na koje projektne aktivnosti direktno utiču su djeca od 6 – 14 godina.

Krajnji korisnici projekta su: Ministarstvo kapitalnih investicija, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo prosvjete, nauke kulutre i sporta, Ministarstvo zdravlja, Direkcija za saobraćaj, Uprava policije, osnovne i srednje škole, NVO-i, mediji i javnost u cjelini.

 

UNAPRIJEDIMO SAOBRAĆAJNU KULTURU ZA NEDISKRIMINACIJU LICA SA INVALIDITETOM

Projekat “Unaprijedimo saobraćajnu kulutru za nediskriminaciju lica sa invaliditetom” osmišljen je u vidu doprinosa realizaciji prioriteta u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju, sa elementima efektne refleksije na ciljnu grupu i sa aspektima održivosti i kontinuiranog zalaganja za povećanja opšteg nivoa pristupačnosti fizičke sredine, javnog prevoza i usluga licima sa invaliditetom.

Opšti cilj: Poštovanje dostojanstva lica sa invaliditetom, uz omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima društvenog života, kroz razvoj i primjenu politike pružanja jednakih mogućnosti.

Specifični cilj 1: Povećan opšti nivo pristupačnosti fizičke sredine, javnog prevoza i usluga licima sa invaliditetom.

Specifični cilj 2: Povećani društvena odgovornost i svijest o problemima i pravima lica sa invaliditetom, sistematskom i planskom edukacijom i informisanjem.

Cilina grupa su: lica sa invaliditetom, organi lokalne uprave, članovi porodica, prijatelji i komšije lica sa invaliditetom.

Krajnji korisnici su: građani lokalne zajednice u kojoj borave i žive lica sa inaliditetom, zainteresovana javnost i mediji.

 

DOSTOJANSTVO STAROSTI BEZ ALTERNATIVE

Projekat ”Dostojanstvo starosti bez alternative“ je osmišljen da na niz potreba u oblasti zaštite starijih lica odgvori tako što će dati doprinos ovoj oblasti i tako što će starija lica kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite imati konkretne benefite i inkluzivni model aktivnog i kvalitetnog življenja. S obzirom da zajednički život po automatizmu za starije ne znači i obezbedjenu socijalnu zaštitu od strane drugih članova porodice, projekat upravo daje mogućnost uključivanja starijih koji će na konkretnom primjeru dokazivati svoju participaciju, značaj djelovanja i sopstvenog postojanja, što će upravo biti njihova “lična karta dostojanstva”. Na taj način će se i osjetljivost starijih osoba na rizike koji su direktno u vezi sa godinama života, uključujući staračku nemoć, gubitak zarađenih prihoda i odredjene forme bolesti, smanjiti, a život dobiti suštinu i smisao.

 

CILJEVI

Glavni cilj projekta: Povećanje socijalne uključenosti starijih lica i obrazaca korišćenja kapaciteta starijih za samostalan život i društvenu inkluziju.

Prvi posebni cilj projekta: Prevaziđeni stereotipi i predrasude o mogućnostima starijih lica u posebnim okolnostima i socijalnom riziku kroz povećanu društveno odgovornu praksu.

Drugi posebni cilj projekta: Povećana svijest javnosti o značaju poštovanja dostojanstva starijih lica i nediskriminacije na osnovu starosti.

 

CILJNA GRUPA

Direktna ciljna grupa su stara lica – lica starija od 67 godina kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite.

Krajnji korisnici su: šire porodice direktne ciljne grupe, lokane zajednice u kojima živi direknta ciljna grupa i centri za socijalni rad.

 

 

SOCIJALNA INKLUZIJA ROMA/KINJA I EGIPĆANA/KI U FOKUSU

Projekat “Socijalna inkluzija Roma/kinja i Egipćana/ki u fokusu” daje doprinos mjerama koje će unaprijediti socijalni i ekonomski položaj Roma i Egipćana kada je riječ o obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, zapošljavanju, pravnom statusu, socijalnoj i porodičnoj zaštiti, s obzirom da su Romi/kinje i Egipćani/ke suočeni su sa problemima veoma niskog nivoa obrazovanosti i zaposlenosti, odnosno da su dio populacije suočene sa problemom društvene marginalizacije.

Opšti cilj projekta: Unapređivanje položaja romske i egipćanske populacije unapređivanjem socijalne inkluzije i zaštite prava.

Specifični cilj 1: Smanjenje stope siromaštva i zaustavljanje stigmatizacije i diskriminacije Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki.

Specifični cilj 2: Stimulisanje i afirmacija informativne i obrazovne dimenzije romske i egipćanske populacije.

Ciljne grupe na koje projektne aktivnosti direktno utiču su: pripadnici/e romske i egipćanske populacije, obrazovno-vaspite ustanove, centri za socijalni rad, institucije u zdravstvenom sistemu.

Krajnji korisnici su: sudstvo, tužilaštvo, policijski organi, nevladine organizacije, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, Ministarstvo prosjvete, nauke, kulture i sporta i cjelokupna populacija Crne Gore.

 

PRIORITET MULTIETNIČKOG I MULTIKULTURALNOG SKLADA

Projekat “Prioritet multietničkog i multiikulturalnog sklada” osmišljen je na novim modalitetima integrisanja u jedno multikulturalno biće, sa ljepotom različitosti i raznovrsnosti, na temeljima filantropije, humanizma i demokratskih principa suživota.

 

Opšti cilj projekta: Unapređenje multietničkog sklada kroz zaštitu i afirmisanje prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.

  1. Poseban cilj: Upoznavanje, uvažavanje, održavanje i razvoj kulturnog diverziteta bez asimilacije.
  2. Poseban cilj: Prevaziđena etnička distanca između pripadnika raznih nacionalnih zajednica kao uslov za nediskriminaciju na osnovu nacionalne pripadnosti ili etničkog porijekla.
  3. Poseban cilj: Unaprijeđeni vaninstitucionalni oblici podrške pripadnicima/cama manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u borbi protiv diskriminacije.

 

Ciljna grupa su: pripradnici/e etničkih manjina i nacionalnih zajednica, nevladine organizacije koje se bave zaštitom i unapređenjem prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, obrazovno-vaspitne ustanove, organi državne uprave i organi lokalne samouprave.

Krajnji korinici su: savjeti manjnskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, sudstvo, tužilaštvo, inspekcijski i policijski organi, mediji, akademska zajednica i građnke i građani.

 

 

SIGURAN PUT

Projekat “SIGURAN PUT” je inovativan u metodama edukacije i djelovanja u borbi protiv trgovine ljudima. Projektom je osmišljen i model podrške nastavnicima u cilju punog razumijevanja i osnaživanja kroz pravovremeno informisanje i psiho-socijalno savjetovanje, kao i promovisanje i povećanje pristupačnosti edukacija koje se odnose na razumijevanje rizika, na socijalnu inkluziju i integraciju osjetljivih i marginalizovanih društvenih grupa koje su bili žrtve, odnosno potencijalne žrtve trgovine ljudima. Projektom je posebna pažnja i usmjerena na informisanje i edukovanje RE populacije kao rizične grupe, kako djece i mladih, tako i njihovih roditelja.

Opšti cilj projekta glasi: Jačanje svijesti o značaju preveniranja trgovine ljudima i bezbjednosnim rizicima.

Prvi specifični cilj glasi: Povećan fond znanja, informisanja i građanske odgovornosti u zajedničkoj borbi protiv trgovine ljudima.

Drugi specifični cilj glasi: Dat doprinos jačanju školskih politika za podršku žrtvama trgovine ljudima kroz psiho-socijalnu inkluziju u formalnom obrazovanju.

Ciljne grupe na koje projektne aktivnosti direktno utiču su: profesionalci u oblasti zaštite potencijalnih kao i žrtava trgovine ljudima, prosvjetni radnici, predstavnici lokalnih samouprava, nevladine organizacije i učenici osnovnih i srednjih škola.

Krajnji korisnici projekta su: Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo pravde, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo zdravlja, turisti i javnost u širem smislu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *